Futbola noteikumi

Futbols notiek starp divām komandām, kur katrā ir vienpadsmit spēlētāji un viens no tiem ir vārtu sargs (vārtsargs). Sētas mačos spēlētāju skaits var būt arī mazāks, bet oficiāli futbola spēle nevar sākties, ja vienā no komandām spēlētāju skaits ir mazāks par 7.

Futbola spēles ilgums

Spēles garums ir 2×45 minūtes, ja vien iepriekš nevienojas par īsāku spēles garumu. Komandas par spēles garumu vienojas pirms tās uzsākšanas. Pātraukums starp puslaikiem ir 15 minūtes vai īsāks, ja komandas par to vienojas. Pēc puslaika beigām spēlētāji mainās ar futbola laukuma pusēm.

Pēc spēles laika beigām papildus klāt var nākt kompensācijas laiks (lēmumu pieņem tiesnesis). Kompensācijas laika garums ir atkarīgs no spēles laikā notikušajiem pārtraukumiem – spēlētāju maiņa, savainojumu vērtēšana, tīša laika vilcināšana u.c. apstākļi.

Futbola spēles norise un mērķi

Futbols tiek spēlēts, sperot bumbu ar kājām, galvu vai ķermeņi, izņemot rokas. Spēli uzsāk viena komanda pēc abpusējas vienošanās vai arī tiek izlozēta – metot monētu. Komandai, kas neuzmin izlozē ir tiesības izlozēties laukuma pusi.

Tīša pieskaršanās bumai ar rokām spēles laukumā tiek uzskatīta par pārkāpumu. Šādās reizēs bumba tiek atdota pretinieka komandai. Izņēmums ir vārtsargs, kurš drīkst ņemt bumbu rokās sava laukuma ietvaros, ja tai pēdējais ir pieskāries pretinieka spēlētajs. Arī reizēs, kad bumba atstāj laukumu, pretinieku komandai ir tiesības to aiztikt ar rokām.

Futbolā komandas mērķis ir raidīt bumbu pretinieka vārtos. Vārtu guvums tiek ieskaitīts, ja bumba šķērso vārtu līniju, izņemot gadījumus, kad vārti ir gūti pārkāpjot noteikumus. Komanda, kura spēles laikā ir guvusi vairāk vārtus ir uzvarējusi.

Kopumā futbola noteikumi ir vienkārši, taču to ievērošana cīņas karstumā ne vienmēr izdodas. Liepājas Metalurgs savā vēsturē aizvadīja daudzas futbola spēles un vairākas reizes arī kļuva par Latvijas čempionvienību. Detalizēti futbola noteikumi ir aprakstīti Latvijas futbola federācijas mājaslapā.