Jaunatnes futbols

Ikvienam profesionālam futbolistam ceļš uz lielo sportu ir sācies futbola skolās. Tajās izveidojas spēcīgas personības, kuras reizēm kļūst slavenas ne tikai pašu valstī, bet arī pasaulē. Jaunatnes futbols prasa smagu darbu un regulārus treniņus no dienas dienā, tā veidojas arī jaunā cilvēka raksturs. Tomēr lielā slodze ne visiem mazajiem sportistiem ir pa spēkam, jo pat pieaugušajiem tas būtu grūti. Lai sports valstī būtu augstā līmenī, ir vairāk uzmanības jāpievērš jaunajai paaudzei, jo no tās vēlāk izveidosies profesionāli sportisti, kas nesīs Latvijas vārdu pasaulē.

3-560x379

 

Liepājā futbols vienmēr ir bijis populārs – pēckara gados pilsētā bija pat vairākas sporta skolas. Komanda „Sarkanais metalurgs” bija republikas sacensību līderis – septiņas reizes kļuvusi par Latvijas čempioniem un ir četrkārtēja Latvijas Kausa ieguvēja.

Deviņdesmito gadu vidū futbols Liepājā panīka. Jauns posms sākās 1997. gadā, kad par to sāka rūpēties FHK „Liepājas Metalurgs”. Veidojot klubu, tā vadības mērķis bija ne tikai futbola virsotņu sasniegšana, bet arī iespējas došana nodarboties ar futbolu ikvienam, kuru šis sporta veids interesē. Tādā veidā lielā futbola komanda tiek papildināta ar skolas audzēkņiem, kā arī bērni var vērtīgi izmantot savu brīvo laiku.

SK „Liepājas Metalurgs” prezidents Sergejs Zaharjins vienmēr ir uzsvēris, ka gadījumā, ja no katra mazā sportista neizveidosies profesionāls futbolists, tad izaugs vesels un kārtīgs cilvēks. Pirmsākumus pirms vairāk kā četrdesmit gadiem bērnu futbolam ielika treneris Leons Valinskis, kurš daudzu sezonu garumā „Sarkanā metalurga” laukumos un Raiņa parkā trenēja jaunos sportistus. 2002. gadā viņa vārdā tika nosaukts „Liepājas Metalurgs” futbola centrs.

Laikā, kad komanda „Sarkanais metalurgs” spoži uzstājās Latvijas čempionātos, pilsētā bija tikai divi futbola laukumi – „Daugava” un „Olimpija”. Šobrīd SK „Liepājas Metalurgs” rīcībā ir deviņi laukumi. Visi tie ir labā kārtībā, ar labu segumu un apgaismojumu. No tiem septiņi laukumi ir jauno futbolistu rīcībā.

Domājot par kluba attīstību un rūpējoties par jauno futbolistu tālāko izaugsmi, 2000. gadā Sporta kluba vadība parakstīja sadarbības līgumu ar Maskavas klubu „Spartaks”. Tas ļāva realizēt apmaiņas braucienus, organizēt kopīgas nometnes, bet pašiem talantīgākajiem futbolistiem tā bija iespēja trenēties Maskavas superklubā. Uz divu nedēļu noskatīšanos Maskavā ir bijuši Māris Verpakovskis un Genādijs Soloņicins. Vēlāk tur pabijuši arī Ģirts Karlsons un Intars Kirhners. Maskavas klubā „Spartaks” ir stažējušies treneri Igors Koršakovs, Aleksandrs Ivanovs, Rolands Bulders.

Nedrīkst nepieminēt arī SK „Liepājas Metalurgs” draudzību ar Vācijas klubu „Schalke 04”. Vācijas pilsētā Gelzenkirhenē nometnēs ir piedalījušies jaunie futbolisti Roberts Bulders un Kristians Bože, kā arī Jaunatnes Futbola centra direktors Aleksandrs Stradiņš. Tā bija iespēja jauniešiem trenēties pieredzējušu speciālistu vadībā, kā arī piedalīties turnīros.

Pirms trim gadiem Liepājā pirmoreiz tika izveidota meiteņu futbola komanda Vladimira Lučiņina vadībā. Sakot ar 2009. gadu viņas piedalās Latvijas čempionātā. Papildinājumu piedzīvojis arī treneru sastāvs. Tagad ir arī vārtsargu un vieglatlētikas treneri, kā arī akrobātikas nodarbības.

Jaunie futbolisti ir piedalījušies dažādos turnīros, kuri norisinājušies Krievijā, Lietuvā, Igaunijā, Slovākijā, Zviedrijā, Vācijā, Horvātijā, Itālijā. Šādos braucienos veidojas jauno futbolistu pieredze, tiek apskatītas citas sporta skolas un pilnveidojas attīstības virzieni. Turnīri tiek organizēti arī mājās – Liepājā.

Divas reizes pēc kārtas – 2008. un 2009. gadā – Eiropas Nike turnīru finālos ir piedalījušās komandas no Liepājas.  Trenera Aleksandra Daņilova vadītā 1993. gadā dzimušo futbolistu komanda ieguva 15. vietu Eiropā, bet trenera Dmitrija Kalašņikova vadītā 1994. gadā dzimušo futbolistu komanda piedalījās šajā prestižajā turnīrā Beļģijā un cīnījās par savu vietu Eiropā.

SK „Liepājas Metalurgs” Jaunatnes futbola centrā strādā 16 profesionāli treneri, gandrīz visiem ir augstākā sporta izglītība. Daudzi no jaunajiem treneriem šobrīd ir Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijas studenti, kuriem daļu no mācību maksas sedz Sporta klubs. Šobrīd Jaunatnes futbola centrā darbojas 400 jauno sportistu un katru gadu tiek uzņemti arī jauni dalībnieki. Pēdējos gados norisinās futbola sacensības starp pilsētas skolu pirmklasniekiem, kuru laikā notiek arī jauno sportistu talantu novērtēšana. No šī gada sportistu vērtēšana sākas jau ar bērnudārza vecuma bērniem.

Prakse pierāda, ka darbs ar jaunajiem futbolistiem pilsētai ir ļoti vērtīgs. Jo tas vien, ka galvenās futbola komandas labākie spēlētāji – Genādijs Soloņicins, Oskars Kļava, Deniss Ivanovs, Pāvels Surņins, Ģirts Karlsons, Kristaps Grebis – visi ir bijuši SK „Liepājas Metalurgs” Jaunatnes futbola skolas audzēkņi un ir spēlējuši arī Latvijas izlases sastāvā. Uzbrucējs Viktors Dobrecovs trīs reizes ir nosaukts par Latvijas čempionāta labāko „bombardieri” un ir arī rekorda īpašnieks- 36 gūtie vārti vienā sezonā.

Šie spēlētāji var būt kā piemērs jaunajiem futbolistiem, lai nezaudētu ticību saviem spēkiem, brīžos, kad treniņi no dienas dienā kļūst par grūtu. Jo tikai tā – cītīgi trenējoties – var tik tālu tikt un sasniegt tādus rezultātus, kā galvenās komandas līderi un pat vēl labākus.

Komanda U-19

Komanda U-17

Komanda U-15

Komanda U-13

Komanda U-12 (LM1)

Komanda U-12 (LM2)

Komanda U-11 (LM2)

Komanda U-11 (LM1)

Meiteņu komandas vecākā grupa