Sporta likmes – totalizators

Interneta azartspēles ir ļoti dažādas, taču sporta faniem visā pasaulē lielāko interesi sagādā tieši sporta likmes. Tradicionāli likmes uz sporta notikumiem varēja likt totalizatoros – likmju kantoros. Derības varēja likt uz zirgu vai suņu skriešanās sacīkstēm, futbola vai basketbola spēlēm. Šobrīd totalizatori internetā pieņem derības uz ļoti daudziem sporta spēļu iznākumiem, t.sk. galda teniss, teniss un florbols. Lielāko popularitāti visā pasaulē gan joprojām saglabā likmju likšana tieši uz lielāko valstu futbola līgu spēlēm.

Ja arī tu uzskati sevi par sporta profesionāli vai vienkārši gribi izmēģināt veiksmi, ir svarīgi saprast, ko nozīmē totalizators un kā tas reāli darbojas praksē. Ar aptuvenu skaidrojumu vien reālai spēlēšanai būs par maz.

Kas ir totalizators?

Slēguši derības un likuši likmes uz sporta notikumiem cilvēki ir likuši jau izsenis. Gaiļu cīņas Āzijā, kamieļu sacīkstes arābu valstīs, bokss, zirgu un suņu sacīkstes, kā arī futbols Eiropā un Amerikā. Ievadā jau noskaidrojām, ka šobrīd stabili topa pirmajā vietā turas futbols, bet jāpiebilst, ka amerikāņi īpaši iecienījuši amerikāņu futbolu.

Totalizators mūsdienās ir uzņēmums, kas savu darbību ir reģistrējis attiecīgās valsts uzraugošajās iestādēs. Latvijā totalizatoru darbību uzrauga Azartspēlu inspekcija. (Praksē darbojas arī nelegālie totalizatori, kas nav saņēmuši licenci, bet par viņiem parunāsim citu reizi.) Totalizatoriem var būt savi sporta bāri, likmju pieņemšanas vietas, taču tie var izvēlēties darboties arī tikai tiešsaistē un pieņemt likmes internetā.

Katrai spēlei ir savas likmes un koeficienti. Jo lielāka varbūtība, ka kaut kas notiks, jo mazāks spēles koeficients. Piemēram, futbola spēlē Manchester United pret Skonto, iespējamība, ka uzvarētu Skonto ir ļoti zema un likme varētu būt 1:10 vai pat 1:20. Šī iemesla dēļ, liekot likmes uz Skonto uzvaru, veiksmes gadījumā būtu iespējams laimēt salīdzinoši lielu summu. Turpretim Manchester United uzvara ir prakstiski garantēta. Vienīgais par ko Skonto reālistiski varētu pacīnīties ir neizšķirts, taču reizēm notiek brīnumi un fanu cerības piepildās. Visi fani, kas liktu likmes totalizatorā uz Skonto uzvaru neveiksmes gadījumā zaudētu visu naudu. Nauda paliktu totalizatoram un daļu no peļņas tas nomaksātu valstij nodokļos.

Kā palielināt izredzes uzvarēt totalizatorā?

Pirmais un galvenais, kas palīdz uzvarēt ir zināšanas. Jo vairāk kvalitatīva informācija par sporta veidu, komandu un dalībnieku spējām un pašreizējo kondīciju, jo lielāka iespēja uzvarēt. Lieti noder arī sekošana sporta spēlēm. Komanda, kurai visu sezonu neveicas ar katru nākamo reizi kļūst uzvarēt aizvien grūtāk. Labs piemērs tam ir Rīgas Dinamo, kas pirmās sezonas aizvadīja teicami, bet pēdējos gados sarūgtina fanus praktiski ikvienā spēlē. Situācija var strauji mainīties, ja komanda piesaista jaunu treneri vai papildina spēlēāju sastāvu ar jauniem, spēcīgiem spēlētājiem. Šādu informāciju var zināt tikai tie, kas seko konkrētās komandas aktivitātēm un, protams, arī bukmeikeri, kas atbilstoši koriģē katras spēles koeficientus.

Labākai informētībai noder arī statistikas analīze, kas ļauj spriest par abu komandu vai individuālās spēlēs abu spēlētāju vēsturiskajiem un nesenajiem sasniegumiem. Sporta statistika ir publiski pieejama un to var atrast ikviens, turklāt bez maksas internetā.

Kā uzvarēt totalizatorā vienmēr?

Matemātiskās varbūtības teorijas paredz, ka iespēja laimēt totalizatorā vienmēr ir līdzīga ar nulli, taču tikai pie nosacījuma, ka spēlējat bezgalīgi ilgi. Spēlmaņiem, kas izvēlas spēlēt vienu reizi gadā teorētiski ir iespējams uzvarēt, līdz pat mūža beigām.

Pareizā statēģija ikdienas spēlmaņiem savukārt būtu rūpīga likmju plānošana. Nevajag mēģināt likt visu algu uz sporta spēlēm. Ja gūsiet uzvaru, super, bet zaudējuma gadījumā visu mēnesi ēdīsiet roltonus un nevarēsiet segt pat komunālos maksājumus.

Tiem, kas vēlas uzvarēt totalizatorā vienmēr ir būtiski izvēlēties šo nodarbi tikai savam priekam. Uzvara vai zaudējums šādā scenārijā nebūs izšķirošais faktors. Ja komanda uzvar, jūs priecājaties kopā ar viņiem, ja zaudē nepārdzīvojiet. Lai zaudējuma sāpes nebūtu lielas nosakiet sev stingrus ierobežojumus visam mēnesim vai pat gadam.

Nelieciet vienā spēlē lielāku likmi nekā droši varat atļauties zaudēt. Ja spēlēšana jau sāk ietekmēt ikdienu un dzīves kvalitāti, ir vērts pārdomāt prioritātes un būtiski samazināt limitus.

Ar spēlēšanu totalizatorā bagāts var palikt tikai retais laimīgais un arī tikai tad, ja pēc lielās uzvaras vairs neturpina spēlēt un nenotrallina visu laimestu. Latvijā publiski mēs nezinam nevienu cilvēku, kuram spēlēšana totalizatoros būtu kā pamatdarbs, taču iespējams, ka šādi sporta fani – profesionāļi spēlmaņi pastāv.

Spēlēšana virtuāli – bez naudas, nevar iemācīt īstu spēlēšanu totalizatoros. Tiklīdz iesaistās nauda, emocijas sit augstu vilni un saprāta balss vairs neļauj spriest tikai loģiski. Tie, kas nav mēģinājuši to nevar saprast, taču tas ir līdzīgi kā sekot akciju cenu izmaiņām biržā un prognozēt cenu izmaiņas uz papīra. Labākos rezultātus parasti gūst tie, kas spēj pieņemt lēmumus un turēties pie tiem ilgtermiņā, bet svārstīgie cieš zaudējumus. Lieki piebilst, ka lielākā daļa cilvēku pieder tieši pie otrās grupas.

Kāds sporta fans esi tu? Vai esi kādreiz licis likmes uz savas komandas uzvaru totalizatorā?